
Прочетен: 2424 Коментари: 5 Гласове:
Последна промяна: 20.12.2018 19:30



Ето и сърцевината на съобщенитео с незначителни съкращения:
"Офисът за ядрена сигурност на САЩ в Министерството на енергетиката разработва проект за подпомагане на други страни да се справят с ядрените отпадъци - опит за запазване на конкурентоспособността на САЩ срещу световните конкуренти в технологиите за изхвърляне, според два източника, запознати с въпроса.
Тласъкът идва, тъй като Съединените щати се борят да намерят решение за собствените си инвентаризации на ядрените отпадъци на фона на политическата опозиция за постоянно място за изхвърляне на отпадъци в Невада, предложени преди десетилетия и опасенията относно цената и сигурността на рециклирането на отпадъците обратно в гориво.
Националната администрация за ядрена сигурност обмисля да помага на други страни чрез използване на технологии, които могат да включват техники като раздробяване, нагряване и пускане на ток през отпадъците, за да се намали обемът й.
Машината ще бъде затворена в "черна кутия" с размерите на корабен контейнер и ще бъде изпратена до други държави с програми за ядрена енергия, но ще остане собственост и експлоатирана от Съединените щати, според източници, които са поискали да не бъдат назовани заради чувствителността на въпроса.
"По този начин бихте могли да успокоите притесненията на дадена страна за отработеното гориво, без да прехвърлите собствеността върху технологията към тях", каза един от източниците.
NNSA потвърди проект за подпомагане на други държави с ядрени отпадъци, който е в ход, но отказа да предостави подробности.
"Ние сме в концептуалната фаза на идентифициране на подходи, които биха могли да намалят количеството на отработеното ядрено гориво, без да създават рискове от разпространение - цел със значителни ползи за икономиката и сигурността", каза говорителят на NNSA Дов Шварц.
Усилията се ръководи от заместник-администратора на NNSA за неразпространение на ядрени оръжия Брент Парк, ядрен физик и бивш лабораторен директор в Националната лаборатория "Oak Ridge" на енергийния отдел, назначен от президента Доналд Тръмп през април.
NNSA отхвърли искането на Ройтерс за интервю с Парк.
Източниците не посочват страните, на които услугата ще бъде предложена на пазарна основа, или където отпадъците ще бъдат съхранявани след като те преминават през оборудването. Но те казаха, че са загрижени, че разглежданите процеси могат да увеличат риска от опасни материали, достигащи до войнстващи групи или държави, неприятелски за Съединените щати.
Бившият президент Джими Картър забрани преработката на ядрените отпадъци през 1977 г., защото химически отключва по-чисти потоци от уран и плутоний, които могат да бъдат използвани за производство на ядрени бомби.
Шварц от NNSA заяви, че разглежданите планове не включват преработка, но отказа да каже какви технологии могат да се използват.
Източниците, запознати с обсъжданията на NNSA, заявиха, че съществуват три основни начина, по които физическият обем на ядрените отпадъци може да бъде намален, като всички те са скъпи. Поне една от техниките представлява заплаха за сигурността, казаха те.
Първата, наречена консолидация, намалява обема на ядрените отпадъци, като отделя отработените горивни инсталации и хвърля отпадъците надолу до два пъти по-малък от първоначалния обем - подход, който се счита за скъп, но който не създава голям риск за сигурността.
Втората техника включва загряване на радиоактивни пелети в складове за отработено гориво. Процесът, който отделя газовете, които трябва да бъдат ограничени, води до отпадъчен продукт, който има по-големи рискове за околната среда и здравето.
Третият подход, наречен pyroprocessing - разработен в Националната лаборатория на Argonne на Министерството на енергетиката - поставя отработеното гориво в течен метал и прекарва електрически ток през него. Това намалява обема, но концентрира плутоний и уран, което го превръща в потенциален риск от разпространение.
Ядрената общност е разделена за това дали пиропреработването отговаря на определението за преработка.
Правителството на Тръмп е превърнало във висок приоритет насърчаването на ядрените технологии в чужбина, тъй като САЩ се стремят да запазят своя ръст като лидер в индустрията, на фона на напредъка на други нации като Русия и Франция - и двете вече предлагат на клиентите услуги да се грижат за отпадъците."
1. Технология НЯМА, но затова пък си има име и то какво. Може да се каже, че по-добро име не можеха и да измислят?
2 . Никой нищо няма да вижда, за да не забележи измамата?
3. От всичко наговорено става ясно, че по-скоро САЩ ще изнасят собствените си ядрени боклуци в други страни.
Ако това не е спасение, здраве му кажи? Честито на спасените!
Георги Котев
Хумор сатира и забава
Арт мениджмънт – специалност за ценители
2. Натоварване на мощностите в АЕЦ "Козлодуй" в реално време
3. АЕЦ "Запорожие" (Запорожская АЭС), Украйна
4. АЕЦ "Южна Украйна" (Южно-Украинская АЭС), Украйна
5. АЕЦ "Ленинград" (Ленинградская АЭС), Русия
6. Дневен статут на американските АЕЦ
7. Дневен статут на британските АЕЦ
8. Дневен статут на чешките АЕЦ
9. Статут на френските АЕЦ (почти) в реално време
10. Национална електрическа компания (НЕК)
11. Българска независима енергийна борса
12. Министерство на енергетиката
13. Еврочикаго, българският вестник в САЩ