
Прочетен: 2782 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 04.12.2013 14:47


Следя развитието около една ядрена авария, в американската АЕЦ „Окъний” (в оригинал - Oconee 1 NPP), щата Южна Каролина, в продължение на вече 20 дни. Първоначално смятах да не ви занимавам, поне докато не се вдигне мъглата около случващото се там, но понеже през последните 10-на дни родната ядрена мафия е превъзбудена окола нова американска технология, за 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй” реших, че ще ви е полезно да се запознаете.
Ето какво съобщава на 11-ти ноември 2013 г. англоезичната руска телевизия RT:
Radioactive leak found in reactor at S. Carolina nuclear plant, one of largest in US
(Открит е радиоактивен теч в една от най-големите АЕЦ на САЩ, в Южна Каролина.)
„A reactor at one of the nation’s largest nuclear power plants has been taken offline due to a radioactive leak within a containment building.”
„Един реактор в най-голямата национална АЕЦ е бил изключен заради радиоактивен теч, в границите на помещението.”
По-нататък в материала се казва, че теча е бил потвърден от робот, че дебита му е по-малко от адна десета от галона (приблизително 300 милилитра) на минута, но не е известно кога е започнал теча.
Отиваме за повече информация на интернет страницата на америкатския ядрен регулатор (Nuclear Regulatory Commission – US NRC), подстраница новини и какво виждаме там:
Между датите 8-ми и 13-ти ноември няма никакви публикации!!! Нищо не се споменава и за АЕЦ „Окъний 1” и до ден днешен. Всякакви блудкави глупости за назначения и удължаване срокове за строителство на нови мощности, но нито дума за авариралата централа. За количествата натрупала се радиоактивна течност, за силата на радиоактивното излъчване, за причините довели до него, за хода на операцията по отстраняването, за евентуални човешки жертви, за ... , за ... и т.н. и т.н. НИЩО! В същото време реактора на АЕЦ „Окъний 1” продължава да е спрян, но ние (респективно американцете от региона) не знаем нищо. Седим си вкъщи, чоплим семки, и гледаме по всички телевизии, как „гуруто” по ядрена енергетика Драгомир Стойнев ни обяснява, колко най-по-най добра американската технология за 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй”.
Отиваме на пресоналната страница на АЕЦ „Окъний 1”, от сайта на US NRC, но и там не откриваме никакви подробности.
Затова пък научаваме, че блока е пуснат в експлоатация през 1973-та г. (1 година преди спрения вече 1-ви блок на АЕЦ „Козлодуй”), има лиценз до 2033-та г., а топлинната му мощност е малко по-ниска (MWt: 2,568) от сега действащите у нас реактори, на блокове 5 и 6 (MWt: 3,000).
А от къде знам, че реактора/блока все още не е пуснат в експлоатация ли? От ежедневните данни на самата NRC, публикувани на страницата и ежедневно, но сега, за ваше удобство ще ви ги покажа в графичен вид.
Това е графика на натоварването на АЕЦ „Окъний 1” от 1-ви април 2006-та г. до преди 2 дни. (Имам графиките на натоварването на всичките 104 американски блока, за същия период, което прави над 700 реакторно-години опит, но се въздържам да давам линк към тях, защото това ще бъде услуга към родната ядрена мафия.)
Графика на натоварването на АЕЦ „Окъний 1” за последните 365 дни.
Графика на натоварването на АЕЦ „Окъний 1” за последнят месец.
Детайлен преглед и анализ на горните графики (за съжаление вие не можете да го направите) показва, че предходната горивна кампания на реактора/блока (времето между две презареждане на реактора с ядрено гориво) е продължила приблизително 15 месеца. От началото на настоящата горивна кампания до аварийното спира не на 11-ти ноември са изминали по-малко от 12 месеца.
Дали има разхерметизирано ядрено гориво или само разуплътняване в рамките на реакторния контур можем само да гадаем. Американския ядрен регулатор не счита за нужно да „тревожи” хората, които му плащат заплатите.
И тук е момента да ви обърна внимание, че същия американски ядрен регулатор (US NRC) е този, който е лицензирал технологията, която сега натрапчиво ни внушават като най-сигурната и безопасната. Е, аз само ви поднасям фактите, а вие сами си решавате, кога, колко и на кого да вярвате.
За финал да видим, колко е приблизителното количество на потенциалните жертви (населинието в 30 километровата зона около централата), в случай на разрастване на аварията.
Малко над 180 000 човека. Дано не се наложи да ги евакуират, но с такъв ядрен регулатор нищо не е сигурно. За сравнение смо, в същата зона около родната АЕЦ „Козлодуй” живеят около 50 000 човека. При последния теч на радияция от нашия 5-ти блок родния ядрен регулатор (АЯР) ни съобщи новината с цели 32 часа закъснение и то в доста осакатен вариант. Без да посочи истинската причина за появата на радиоактивния газ, както и реалните последствия от инцидента. По ирония на съдбата това се случи на 26-ти април 2011-та г., в деня на 25 годишнината от трагедията в АЕЦ „Чернобил”.
Всички клонове на ядрената мафия, навсякъде по света, действат под калъп.
Истинско съвпадение! В деня в който публикувах подробностите около въпросната "добра" практика на АЕЦ "Окъний 1" са започнали да повишават мощноста и вече са я докарали до 100%. Американския ядрен оператор продължава да пази "гордо" мълчание.
Г. К.
2. Натоварване на мощностите в АЕЦ "Козлодуй" в реално време
3. АЕЦ "Запорожие" (Запорожская АЭС), Украйна
4. АЕЦ "Южна Украйна" (Южно-Украинская АЭС), Украйна
5. АЕЦ "Ленинград" (Ленинградская АЭС), Русия
6. Дневен статут на американските АЕЦ
7. Дневен статут на британските АЕЦ
8. Дневен статут на чешките АЕЦ
9. Статут на френските АЕЦ (почти) в реално време
10. Национална електрическа компания (НЕК)
11. Българска независима енергийна борса
12. Министерство на енергетиката
13. Еврочикаго, българският вестник в САЩ