
Всички Вие със сигурност знаете, а повечето от Вас навярно са и съгласни с крилатият израз: „Мафията в България си има държава.” По абсолютно същият начин, за огромно съжаление стоят нещата и между ЯМ и ЕС. Как се получава така ли? Нека да видим.
Как и защо е създаден ЕС?
Това е началото, а после следва:
И като се започнало едно регулиране, и още едно контролиране, та се стигнало чак до кривата краставица.
ЕС има хиляди норми, правила и изисквания, и който не ги спазва бива санкциониран. Преди по-малко от седмица към България бяха отправени три заплахи едновременно.
В същото това време, обаче, всемогъщият ЕС упорито, целеустремено и последователно отказва да въведе и следи спазването на норми и стандарти, свързани с ядрената безопасност на над 143-те ядрени блока в границите му. За кривите краставици и круши може, а за ядрената безопасност НЕ.
Приблизително същото нещо заявиха и родните, изключително плодотворни и народополезни евро-депутати Ивайло Калфин и Владимир Уручев, в предаването „Събота 150”, на радио Хоризонт, от 4 юни 2011 г. За съжаление, БНР за пореден път не слага на сайта си записа на предаването, макар в него да се говори за предстоящите т.нар. стрес-тестове, т.е. за ядрената безопасност.
Защо, уважаеми дами и господа, за кривата краставица и хиляди други щуротии ЕС е свръх загрижен, а за ядрената безопасност НЕ? Защо ли? Защо? По-съобразителните от Вас със сигурност вече са се досетили. И докато останалите още търсят верният отговор нека Ви задам още един въпрос, с повишена трудност. Защо след като ЕК „... не може да налага задължения на правителствата на държавите членки в областта на ядрената безопасност ...” бяха затворени блокове от 1 до 4, в АЕЦ „Козлодуй”? По какви критерии?
На тези които още се затрудняват с основният въпрос ще им помогма. Ако ЕС имаше общи норми и правила за ядрена безопасност и контролираше тяхното спазване, както всичко останало, то тогава схемата - износ на отработило ядрено гориво от Западна Европа към Русия – последващото му рециклиране там – и още по-последващото му изпращане за експериментална експлоатация в България би била невъзможна. А сега тя е не само възможна, но и старателно и упорито крита, толерирана и защитавана.
Излиза, че аз съм виновен, че съм я разкрил, а не ЕС – за липсата на правила или пък извършителите на престъплението – за това че ни крадат.
И съвсем напоследък. Най-прозорливите от Вас със сигурност ще забележат, че в рамките на ЕС съществува и т.н. Европейска общност за атомна енергия, която си има ДОГОВОР ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ОБЩНОСТ ЗА АТОМНА ЕНЕРГИЯ. И какво от това? Ето какво се споменава в кратката статия, по този въпрос, в Уикипедия: „На практика ЕОАЕ не успява да се развие и да изиграе толкова важна роля в европейската интеграция, колкото ЕИО. През 50те години на 20.век страните членки са възлагали големи надежди върху тази нова технология, но на практика става ясно, че всяка държава предпочита да следва свой собствен път на развитие. Допълнително в някои държави атомната енергия бива дискредитирана като ефективна и чиста.”
Г. К.
Дали САЩ действително смятат да разцъкат...
НОВИТЕ ТИРАНИ
Покрай тях ще изпуснеш и битката за далаверата с горивото.
То е естествено, че без голям гръб няма да са толкова нагли. Пък и ти от опит си се уверил, че ЯМ има голяма опора в ЕС.
"Правилният" зарзават им гарантира, че нема радионуклиди в него! ;)
За кво да занимават комисарките и с електроцентралите сега?!
Спрени са четири реактора, а другите като са по-новички, могат да горят всичко - това и Кунева го знае(ако искаш й драсни някой ред, да видиш).
Гражданското Общество ще си забрави героите от турските сериали зарад тебе!
2. Натоварване на мощностите в АЕЦ "Козлодуй" в реално време
3. АЕЦ "Запорожие" (Запорожская АЭС), Украйна
4. АЕЦ "Южна Украйна" (Южно-Украинская АЭС), Украйна
5. АЕЦ "Ленинград" (Ленинградская АЭС), Русия
6. Дневен статут на американските АЕЦ
7. Дневен статут на британските АЕЦ
8. Дневен статут на чешките АЕЦ
9. Статут на френските АЕЦ (почти) в реално време
10. Национална електрическа компания (НЕК)
11. Българска независима енергийна борса
12. Министерство на енергетиката
13. Еврочикаго, българският вестник в САЩ