Ето и първият от двата доклада:
Използване на рециклиран уран в ЛВРи (Леко-Водни Реактори = Light Water Reactors*): Неутронно-фижична оценка на няколко последователни горивни кампании, с използване на повторно обогатен уран.
ВЪВЕДЕНИЕ
Урановите компоненти представляват най-голямата част от вече използвано гориво, заемайки приблизително 66 wt% (тегловни проценти) от цялата маса на горивната касета или около 95 wt% от самото вече използвано гориво. Една от целите на програмата за Глобално Ядрено Енергийно Партньорство (GNEP), към Министерството на енергетиката на САЩ, е да минимизира количеството на твърдите радиоактивни отпадъци.
Само малка част от Извлеченият, от отработилото гориво, Уран (ИУ) може да бъде използван като част от процеса на преобразуване на горивото.
Този доклад представя повторното използване на ИУ, чрез повторно обогатяване и последващо повторно изгаряне в ЛВРи. От многото възможни сценарии за повторно изполозване на дадено количество старо гориво, в този доклад е избран един, при който ИУ е “дозахранен” с достатъчно количество природен уран.
ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
Срещащият се в природата уран съдържа само три изотопа (изотопите представляват атомни ядра с еднакъв брой протони и различен брой неутрони в тях – б. ГК): 234U, 235U и 238U.
Рециклираният уран съдържа още няколко радиоактивни изотопа: 232U, 233U, 236U и 237U.
Концентрацията на останалият, във вече използваното гориво, 235U е в границите на 0.8 wt% до 1.3 wt%, в зависимост от първоначалното обогатяване, степента на облъчването му с неутронен поток и от това до колко дълбоко то е изгоряло. Другите забележими уранови изотопи са с концентрацци, както следва, 232U (
Коалицията е хвърляла над Либия бомби с ...
Същност на обеднения уран
В Канада приеха закон, позволяващ да се ...
БУРЯТА НЕ Е ОТМИНАЛА! Докато зловещата к...
2. Натоварване на мощностите в АЕЦ "Козлодуй" в реално време
3. АЕЦ "Запорожие" (Запорожская АЭС), Украйна
4. АЕЦ "Южна Украйна" (Южно-Украинская АЭС), Украйна
5. АЕЦ "Ленинград" (Ленинградская АЭС), Русия
6. Дневен статут на американските АЕЦ
7. Дневен статут на британските АЕЦ
8. Дневен статут на чешките АЕЦ
9. Статут на френските АЕЦ (почти) в реално време
10. Национална електрическа компания (НЕК)
11. Българска независима енергийна борса
12. Министерство на енергетиката
13. Еврочикаго, българският вестник в САЩ